GALOŞ

GALOŞ

Galoş

En kısa tanımıyla galoş, ayakkabı üzerine geçirilen ince plastik gereçtir. Dilimize Fransızca’dan geçen bu kavram galoche kelimesinden türetilmiştir. Galoşun İngilizce karşılığı ise galosh ya da overshoe olarak kullanılmaktadır.
Temel malzemesi plastik olan (polietilen filmden ya da vinilden üretilebilir) galoşlar çoğunlukla şeffaf olmak üzere, mavi, kırmızı ya da yeşil gibi farklı renklerde de üretilmektedir. Görünüm olarak poşetten üretilmiş lastikli bir patike benzeyen galoş, 8 microndan başlayarak 30 micron, 60 micron ya da daha kalın olarak üretilebilmektedir. Galoş alırken hangi kalınlıkta olacağının belirlenmesinde kullanım alanı, amacı ve süresi dikkate alınmalıdır.
Galoş başta hastaneler ve özel klinikler olmak üzere sağlık kuruluşlarında, müze, sanat merkezleri, eğitim kurumlarında sıklıkla kullanılmaktadır.
Türkiye’de ilk başlarda ameliyat bonesi ile karıştırılıp bazı vatandaşlarımızla kafaya takılsa da asıl kullanım alanı ayakkabılardır. Çünkü ayakkabılar insan vücudunda yere temas eden temel gereçtir ve bu yüzden enfeksiyon yayılmasında büyük rol oynar. Bu nedenle Sağlık sektöründe kontaminasyonu (kirliliğin yayılmasını) önlemek amacıyla kullanılan galoşlar steril ve tek kullanımlık olarak üretilmektedir. Enfeksiyon ya da mikrobik öğelerin yayılmasını engellemesinin yanı sıra toz, kir, çamur gibi dışarıdan gelecek etkenleri de önlemeye yaramaktadır.
Galoş, basit makineler yardımıyla elde üretilebildiği gibi fabrikasyon olarak da üretilebilmektedir. Elde üretilen galoşların yapımı kolay ve düşük maliyetli olduğu için çoğunlukla alt gelir grubundaki kişilerce ya da engelli bireyler tarafından üretilmektedir. Böylece galoş kullanımı toplumun dezavantajlı grupları için önemli bir gelir kaynağı haline gelmiştir. Üretilen galoşlar çoğunlukla elle ayağa geçirilerek giyilmektedir. Bununla birlikte son dönemde galoş giyme makineleri (galoşmatik) de yaygınlaşmaya başlamıştır.